Константинополь верен идее создания Единой Поместной Украинской Церкви, а вот Киев – не очень

У своїй статті, опублікованій на порталі Unpublished Ottawa, успішний представник української діаспори в Канаді, юрист Davies Ward & Beck LLP Олександр Юдін аналізує недоліки в політиці нашої влади і УПЦ КП, через які Вселенський Патріархат не наважується відновити свою юрисдикцію на території нашої країни та подарувати автокефалію Помісній Українській Церкві. Втім юрист відмічає, що Адміністрація Президента все-таки робить деякі кроки для поліпшення ситуації.

7 лютого відбулося засідання Священного Синоду Константинопольської Церкви, на якому обговорювалося важливе для України питання: відновлення роботи історичних подвір’їв Константинопольського Патріархату в Києві та Львові.

Саме зараз вирішується, чи внесе Церква-Мати свій вирішальний внесок до будівництва Єдиної Помісної Церкви і Соборної України. Ієрархи Фанара віддають собі в цьому звіт, але відчувають нерішучість. Багато в чому це пояснюється сумнівами в тих партнерах, на яких вони вимушені будуть покластися в Україні.

За словами автора, подив константинопольських ієрархів викликали новини про таємні переговори Патріарха Філарета з Московською патріархією і про його лист до Архієрейського Синоду РПЦ. Навіть у нашій країні цей крок Предстоятеля Київського Патріархату викликав неоднозначну реакцію. Наприклад, залишається неясним, чи було рішення про відновлення контактів з Москвою одноосібним або синодальним.

Так чи інакше, недавнє інтерв’ю Патріарха Філарета для Deutsche Welle розвіяло побоювання відносно того, що Глава УПЦ КП міг проявити слабкість і піти на переговори з церквою окупанта. Більш того, Його Святість підкреслив, що його позиція незмінна: "Жодних етапів. Яка різниця - підкорятися Москві чи підкорятися Константинополю? Ми - незалежна держава".

Проте вся ця історія неминуче викликає питання щодо серйозності намірів УПЦ КП і української влади отримати автокефалію від Вселенського Патріархату, і чи готові вони дотримуватися озвученого раніше плану.

На думку представника української діаспори в Канаді, незважаючи на щирість і патріотизм Патріарха Філарета, безкомпромісність його позиції по відношенню до Фанару заважає створенню Єдиної Помісної Православної Церкви на Україні не менш, ніж пряма відмова від всяких спроб і повернення під владу Москви.

Що стосується дій світської влади, автор закликає їх частіше звертати увагу на те, як далеко очікування Фанара відстоять від реальної позиції керівництва УПЦ КП. Наприклад, повідомляється, що на Банковій 11 дізналися про таємні переговори УПЦ КП з Москвою лише за декілька днів до обнародування їх результатів.

На щастя, глава прес-центру УПЦ КП архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій Зоря – дійсно розумний і розуміючий ієрарх. Він і сам особисто їздив в Москву, брав участь в переговорах. Але після пари дзвінків з Адміністрації Президента він за ніч знайшов спосіб, як правильно донести суть того, що відбувається, і показати безперспективність діалогу з Москвою.

Ще один момент, в якому Олександр Юдін вгадує направляючий вплив світської влади – це інтерв’ю Святішого Филарета редакції офіційного сайту УПЦ КП від 5 лютого цього року. Відповідаючи на питання про свого наступника, Предстоятель УПЦ КП закликав майбутній Помісний Собор підтримати кандидатуру місцеблюстителя – митрополита Єпіфанія – в якості наступного Патріарха.

В зв’язку з цим канадський юрист виражає надію, що Собор дослухатиметься до поради Патріарха, наголошуючи, що митрополит Єпіфаній – добре освічений архіпастир, який володіє грецькою мовою, має чудові стосунки з Фанаром та ніколи не брав участі в переговорах з Москвою. «Його обрання на Київський престол напевно допоможе втіленню мрії Його Святості Філарета про Єдину і Незалежну Українську Церкву» – підсумовує автор.

ТОП новости

Вход

Меню пользователя